Рему Алтонен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рем Алтонен во 2007 година

Хенри Олави „Рему“ Антонен (роден на 10 јануари 1948 година[1]) — фински тапанар и пејач. Рему е водечки музичар на групата Хуриганес, но исто така, водел и кариера во соло пеење.

Рему е роден во Хелсинки. Тој е со ромско потекло. Неговата автобиографија, „Poika varjoiselta kujalta.“ била објавена во 1984 година.[2]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Соло албуми[уреди | уреди извор]

 • No Panic|fi}} (1978)
 • Sound of Hurrigane (1981)
 • Zin-Khan (1982))
 • Message For You (1983))
 • Vilkuilevat silmät (1985, ЕП)
 • Live at Café Metropol (1985, во живо)
 • Viittä vaille kaks (1987)
 • Remu plays Hurriganes:Roadrunner Tour (1994)
 • In the Spirit of Hurriganes (1995)
 • Taikakivi (1999)
 • Sticks and Stones (2004)
 • Andalusian muistelot (2013)

Други албуми[уреди | уреди извор]

 • Games (2007)
 • JuiceRemuDave – Live! (2008)
 • Remu and His All Stars: Live at Tullikamari (2018)

Збирки[уреди | уреди извор]

 • Parhaat (1987)
 • Collection (1990)
 • Mad About You (1992)
 • Suomen Parhaat – Remu (1994)
 • 20 suosikkia – Paholaisen masurkka (1995)
 • Remu & Hurriganes: Double Trouble (1997)
 • Legendaarinen Remu (2008)
 • The Very Best of Remu (2008)

Синглови[уреди | уреди извор]

 • „Paholaisen masurkka” (1986)
 • „Planeetta“ (2009)

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Aaltonen, Remu (2007) [1984]. Poika varjoiselta kujalta (фински) (изд. трето.). Хелсинки: WSOY. ISBN 9789510333006.
 • Aaltonen, Remu; Honkanen, Nina (1997). Seitsemän ilon kyyneleet (фински). Хелсинки: Otava. ISBN 951-1-14937-7.
 • Aaltonen, Remu; Salo, Markku (2016). Remu (фински). Хелсинки: Johnny Kniga. ISBN 978-951-040-529-1.
 • Annala, Jukka; Aaltonen, Remu (2008). Remusanakirja (фински). Хелсинки: Teos. ISBN 978-951-851-156-7.
 • Kaila, Kalla; Aaltonen, Remu; Haanpää, Harri (1994). Remu pienellä näyttämöllä (фински). Хелсинки: Musta taide. ISBN 9789529851010.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Rantala, Risto, уред. (1998). Kuka kukin on: Henkilötietoja nykypolven suomalaisista 1998 (фински). Helsinki: Otava. стр. 18. ISBN 951-1-14344-1.
 2. „Aaltonen, Henry Olavi“. Facta-tietosanakirja (фински). Хелсинки: WSOY. 2006. ISBN 951-0-31930-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]