Рајхенау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рејхенау — остров кој се наоѓа во јужна Германија. Се наоѓа во Боденското езеро. Сместено е во покраината Баден-Виртемберг, поточно градот Фрајбург. Карактеристично за овој остров е тоа што тој се наоѓа списокот на светски културни наследства на УНЕСКО.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Рајхенау: монашки остров
  • (германски) Историја и слики Archived 2018-12-09 на Wayback Machine
  • Црква Раихенау
  • "Reichenau". Католичка енциклопедија. Њујорк: Роберт Еплтон. 1913. http://www.newadvent.org/cathen/12723a.htm.  "Рајхенау" . Католичка енциклопедија . Њујорк: Компанија Роберт Еплтон.
  • 3 сферични панорами на Св Георг Archived 2011-07-19 на Wayback Machine
  • Свети Ѓорѓи во Орзел во страницата Церло Романтико
  • Abacial de Santa Maria y San Marcos во Circulo Romanico страница
  • Иглесија де Сан Педро и Сан Пабло во Циркули Романико