Ранум (гратче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорама на гратчето Ранум.

Ранумгратче во заедницата Легстер и Општина Вестимерланд во Данска. Тоа е петтото по големина град во Општина Вестимерленд и се наоѓа на околу 3 км од Фиорд, Лимфјорден и 1 час од двата големи града Олборг и Виборг. Ранум има население од 969 жители (1 јануари 2022 година).[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Ранум е основан околу 1100 година и е привлечно село во текот на последниот милениум. Ранум е познат по своето образовно наследство. Првиот наставнички колеџ (lærer seminarium) бил основан во 1848 година. Колеџот бил затворен во 1994 година, а историските простории денес се дел од Интернатот „Ранум“ (Ranum Efterskole). Интернатот е еден од најголемите интернати во Данска, кој секоја година се качува и предава повеќе од 400 ученици.

Езерото Вилдстед, еден од најголемите проекти за рехабилитација на природата во Данска, се наоѓа веднаш до Ранум. Езерото и околните ливади зафаќаат вкупно 913 хектари и е основано (повторно создадено) во 2002–2006 година. Езерото Вилдстед е уникатно природно одморалиште и место за одмор за птиците преселници.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BY3: Population 1st January, by urban areas The Mobile Statbank from Statistics Denmark

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

56°54′N 9°14′E / 56.900° СГШ; 9.233° ИГД / 56.900; 9.233