Разговор со корисник:Egmontaz

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добредојде! Nuvola apps kuickshow.png

Здраво, Egmontaz, и добредојде на Википедија! Се надеваме дека Ви се допадна местото и одлучивте да останете. Еве некои страници кои можат да Ви бидат од помош:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето и во тоа што сте википедијанец! Ве молам потпишувајте ги вашите пораки на страниците за разговор користејќи четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако ви треба помош, видете Портал/Помош, или поставете го прашањето на оваа страница и ставете {{помош}} пред прашањето. Повторно, добредојде!

Welcome! Nuvola apps kuickshow.png

Hello, and welcome to Wikipedia! We hope that you like this encyclopaedia and that you have decided to be part of it. Here are few articles that may help you if you want to edit here:

We hope that you will enjoy editing here and that you will become a Wikipedian! Please, sign your name when you write your messages on the talk pages by using four tildes (~~~~); this automatically will add your name and the date when the message has been written. If you need any further help, see the Portal/Help, or ask question on this talk page and put the template {{помош}} before the question. Again, welcome! --Brest-bot (разговор) 17:08, 8 февруари 2009 (UTC)

The anthem[уреди извор]

Hi, I answered on my talk page and the answer is:
Денес над Македонија се раѓа is pronounced as: /denes nad makedonija se ragja/ and the accent is like this: De'nes nad Makedo'nija se ragja... I hope this is the answer you were looking for. regards.--Никола Стојаноски 13:42, 24 јуни 2009 (UTC)
I will explain it a bit differently. There are two possible ways of saying that phrase. The first one is pronouncing it as a normal spoken Macedonian phrase where the accent always falls on the third syllable counting from the end of the word (which is De'nes nad Makedo'nija) and the second version you can hear in the anthem, but the accent is the same on the letters E and O and the difference between those two ways is in the length of the vowels. Regards.--Никола Стојаноски 14:48, 25 јуни 2009 (UTC)
Sorry, I do not have any information about that issue. I hope that the answers were satisfactory. Regards.--Никола Стојаноски 18:46, 25 јуни 2009 (UTC)
Ups :) , I wanted to change when it was written (it was written in 1941). Sorry, for the mistake. Regards.--Никола Стојаноски 21:42, 25 јуни 2009 (UTC)