Разговор:Шаховска олимпијада 1972

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВикиПроект Шах Оваа статија е дел од ВикиПроектот Шах, кој има за цел да креира детален шаховски водич на Википедија. Ако сакате да земете учество во проектот, може да ја уредите оваа статија, или да прочитате нешто повеќе на страницата на проектот, каде што меѓу другото може да се приклучите на проектниот тим и/или да дадете свој придонес на страницата за разговор.

Отсекогаш сум имал малку проблем со бројната множина. Нели бројната множина секогаш во машки род, дали тогаш не е точно десет потега наместо десет потези? И десет компјутера наместо десет компјутери? -{админинстратор}- Ambox question.svg гитардемон 00:35, 27 април 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Петтата наместо петата, синтаксна грешка.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 23:20, 28 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англицизам.

меѓународни наместо интернационални, непотребен интернационализам. Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 09:20, 4 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.