Разговор:Кетрин Хајгл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


ВикиПроект Филм
Оваа статија е дел од ВикиПроект Филм, збир на волонтери и ресурси насочени кон зголемување на бројот и квалитетот на енциклопедиските статии на оваа тема. Ако сте заинтересирани за подобрување на овие теми, или сте заинтересирани за повеќе информации, погледнете ја проектната страница.
??? Оваа страница не е оценета според скалата за квалитет на проектот.

Име[уреди извор]

Прво јас му кажав на Макс да ја именува статијата Кетрин Хејл, бидејќи само го прочитав името на англиски и заклучив дека се изговара Хејл. Тоа е точно, на англиски така се изговара. Сепак, презимето било германско и на англиската статија убаво пишува дека се изговара ˈhaɪɡəl, што е „хајгл“ (како што Heigl би се читало на германски). Исто и на другите јазици е транскрибирано така: Χάιγκλ, הייגל, Хајгл, Хейгл (русите имаат правило ei да го транскрибираат ей). Сево ова значи дека правилниот изговор е „Хајгл“ и името на статијата ќе биде Кетрин Хајгл. --iNkubusse A? 13:39, 20 јуни 2008 (UTC)

Ок нема проблем! Само дека ти ми кажа Хејл затоа јас, инаку сеа ќе биде Хајгл и Хејгл. Според тебе Хајгл ама Игор вика Хејгл. Како сега?-Макс(разговор) 12:38, 28 јуни 2008 (UTC)
Јас не сум рекол Хејгл... Уште првиот пат ја преместив како ХАЈГЛ, бидејќи одамна знам дека така е правилниот изговор. --Игор 10:57, 24 јуни 2008 (UTC)
Луѓе, нема потреба да почнувате нов наслов за секој одговор. Макс, те молам не заборавај да оставаш потпис! Во право е Игор, така ја премести тој. Јас воопшто немав слушнато за глумицата, но кога прочитав дека изговор на нејзиното презиме е германски (а не англиски), сфатив дека е Хајгл, јаа, бите. Поздрав на двајцата. --iNkubusse A? 21:09, 24 јуни 2008 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • јануари име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 09:33, 26 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.