Разговор:Јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

До администраторот

Незнам дали сеуште треба да стои категоријата Никулец ?

--zoki1963 00:04, 27 ноември 2006 (UTC)

Нема строги граници што е никулец што не, но оваа статија најверојатно не е никулец. --FlavrSavr 14:26, 27 ноември 2006 (UTC)

Помош[уреди извор]

Ми треба помош да вметнам слика во Јануари Се обидов преку Вики комонс и дирекно преку интернет, ама не ми успева --zoki1963 00:25, 27 ноември 2006 (UTC)

Доколку сликата е на Вики комонс, сликата ќе се внесе со [[Слика:Наслов-на-фајлот.екстензија на фајлот (jpg, png, svg, gif)]]. Доколку сликата не се наоѓа на Вики комонс, постапката е иста (се користи истиот таг) со тоа што сликата првин треба да се подигне во базата на мк.википедија на Подигни датотека (овде постапката е идентична со праќање attachment по e-mail) --FlavrSavr 14:26, 27 ноември 2006 (UTC)
Уште нешто - категориите одат на крај, а пожелно е и секоја статија да има линкови кон другите Википедии (интервики врски). Ќе ги додадам на оваа статија интервики врските. --FlavrSavr 14:26, 27 ноември 2006 (UTC)

Изгледа дека се снајдов со сликата. Благодарам. А за категории и линкови би било навистина пожелно првин да ги уфрлиш па да го сфатам штосот. ПС Кај македонски православни празници би убацил линк до МПЦ. ОК ? --zoki1963 15:36, 27 ноември 2006 (UTC)

Веќе ги ставив категориите и интервики врските... А за МПЦ, па во ред, зошто да не? :-) --FlavrSavr 20:02, 27 ноември 2006 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • јануари име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.
  • јануари име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 03:00, 25 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • јануари име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 15:40, 1 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.