Радавачка пештера

Од Википедија — слободната енциклопедија

Радавачката пештера е праисториски археолошки локалитет и природен споменик кој се наоѓа на изворот на Бел Дрим, во Радавац, општина Пеќ . Локалитетот е повеќекатна пештера, украсена со пештерски накит, со голем број галерии, сали и ходници. Во пештерата се пронајдени остатоци од коски на животни од времето на палеолит и дел од вилиците на пештерска мечка, па се претпоставува дека таа била населена во текот на палеолитот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на археолошки наоѓалишта во Србија

Литература[уреди | уреди извор]

  • „Радавачке пећине — Споменици културе у Србији”. САНУ (на језику: српски). 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]