Равеса Леши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равесна Леши
Леши во 2019[1]
Роден(а)1 јули 1976 (1976-07-01) (47 г.)
НационалностАлбанка

Равеса Леши (родена на 1 јуни 1976) — постојан претставник на Албанија во Канцеларијата на Обединетите нации во Женева од 2018 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Леши е родена во 1976 година[2] и дипломира во Холандија на Универзитетот во Тилбург со магистратура по меѓународно и европско јавно право. Течно зборува англиски и холандски јазик.[3]

Од 2010 година до 2014 година живеела во Тирана кадешто предавала на Њујоршкиот универзитетот во Тирана.[2]

Таа се преселила во Австрија во март 2016 година кога ја водела мисијата на нејзината земја во Организацијата за безбедност и соработка во Европа до јануари 2018 година кога станала советник на министерот за надворешни работи.[2]

Таа станала постојан претставник на Албанија во Канцеларијата на Обединетите нации во Женева во 2018 година.[2] Леши е исто така одговорна за застапувањето на нејзината земја во Светската организација за интелектуална сопственост, на пример во 2019 година таа беше една од првите што потпиша меѓународен договор со кој ќе се заштитат регионалните производи како што е чајот Дарџилинг.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Organization, World Intellectual Property (2019-06-26), Albania Joins Geneva Act of the Lisbon Agreement on Appellations of Origin and Geographical Indications, Посетено на 2020-02-19
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Where global solutions are shaped for you | News & Media | NEW PERMANENT REPRESENTATIVE OF ALBANIA PRESENTS CREDENTIALS TO THE DIRECTOR-GENERAL OF THE UNITED NATIONS OFFICE AT GENEVA“. www.unog.ch. Посетено на 2020-02-19."Where global solutions are shaped for you | News & Media | NEW PERMANENT REPRESENTATIVE OF ALBANIA PRESENTS CREDENTIALS TO THE DIRECTOR-GENERAL OF THE UNITED NATIONS OFFICE AT GENEVA". www.unog.ch. Retrieved 2020-02-19.
  3. „Bio | Permanent Mission of the Republic of Albania to the United Nations Office and other International Organizations in Geneva“. www.ambasadat.gov.al. Посетено на 2020-02-19.