Пјотровице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјотровице
Piotrowice
село
Координати: 52°0′14″N 21°16′31″E / 52.00389° СГШ; 21.27528° ИГД / 52.00389; 21.27528Координати: 52°0′14″N 21°16′31″E / 52.00389° СГШ; 21.27528° ИГД / 52.00389; 21.27528
ЗемјаПолска
ОбластМазовја
ОкругОтвоцки
ОпштинаКарчев
Управа
 • СолтисЈоанна Једлињска (Joanna Jedlińska)[2]
Површина
 • Вкупна8 км2 (3 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009400000094 м
Население
 • Вкупно352[1]

Пјотровице (полски: Piotrowice — село во Општина Карчев во Отвоцки округ, денес во Мазовско Војводство, Полска.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 30 километри северозападно од градот Варшава, на неколку километри од реката Висла. Селото се наоѓа на надморска височина од 94 метри.

Во селото има езеро

Слики[уреди | уреди извор]

Поглед на селото Пјотровице
Панорама на езерото во селото Пјотровице
Крст во центарот на селото Пјотровице

Наводи[уреди | уреди извор]