Пухов (Словачка)

Координати: 49°07′12″N 18°19′50″E / 49.12000° СГШ; 18.33056° ИГД / 49.12000; 18.33056
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°07′12″N 18°19′50″E / 49.12000° СГШ; 18.33056° ИГД / 49.12000; 18.33056
Пухов
Púchov
Град
Музеј во Пухов
Знаме
Грб
Земја  Словачка
Регион Тренчински регион
Округ Пухов
Реки Вах
Височина 265 м
Координати 49°07′12″N 18°19′50″E / 49.12000° СГШ; 18.33056° ИГД / 49.12000; 18.33056
Површина 41,496 км2
Население 18.658 (2005)
Густина 450 /km² (1.165 /sq mi)
Првпат споменат 1243
Градоначалник Маријан Михалец
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 020 01
Повикувачки бр. +421-42
Регистарски таблички PU
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Тренчинскиот регион
Местоположба во Тренчинскиот регион
Местоположба во Тренчинскиот регион
Местоположба во Тренчинскиот регион
Местоположба во Тренчинскиот регион
На Ризницата: Пухов
Púchov
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.puchov.sk

Пухов (словачки: Púchov, германски: Puchau; унгарски: Puhó) — гратче во Словачка. Пухов е центар на истоимениот округ и има население од околу 20.000 жители. Во близина на градот се развила т.н. Пуховска култура.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]