Пуку

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пуку
Мажјка (Замбија)
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Парнокопитни
Семејство: Шуплороги
Род: Блатни јарци
Вид: Пуку
Научен назив
Kobus vardonii
(Ливингстон, 1857)

Пуку („Kobus vardonii“) — средна антилопа пронајдена во влажни пасишта во Јужна Демократска Република Конго, Намибија, Танзанија и Замбија. Според начинот на размножување е слична на коб — антилопата. Долгото влакно на оваа антилопа има еднолична златножолта боја, а роговите се долги околу 50 см. Пасе наутро и навечер, а како и другите, брзо бега од опасноста.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име iucn.