Прејди на содржината

Пука Пукара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пука Пукара.

Пука Пукара (кечуански: Puka Pukara) е археолошко наоѓалиште во близина на Куско во Перу. Наоѓалиштето била голема тврдина од времето на Тавантинсују со големи ѕидови, скали и одбранбени стратешки позиции. Местото било стратешко за безбедноста на Кралството Куско, а подоцна на Тавантинсују. Самото име на наоѓалиштето на кечуански јазик значи „црвена тврдина“ и потекнува од бојата на карпите од кои е изградено.

Поврзано[уреди | уреди извор]