Пукање во „Шарли Ебдо“

Координати: 48°51′33″N 2°22′13″E / 48.859246° СГШ; 2.370258° ИГД / 48.859246; 2.370258
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пукање во „Шарли Ебдо“
Новинари, полиција и итни служби на местото на пукотниците, неколку часа по нападот
Местоул. Никола Апер во XI округ во Париз[1]
Координати48°51′33″N 2°22′13″E / 48.859246° СГШ; 2.370258° ИГД / 48.859246; 2.370258
Датум7 јануари 2015
11:30 средноевропско време (UTC+01:00)
ЦелВработените во „Шарли Ебдо
Вид нападВооружен напад
Мртви12
Повредени11
СторителиСаид Куаши, Шериф Куаши и Хамид Мурад (осомничени)[2]

На 7 јануари 2015 околу 11 часот по средноевропско време тројца маскирани напаѓачи, вооружени со автоматски пушки, упаднале во седиштето на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ (Charlie Hebdo). Во таа прилика отвориле оган на вработените и членовите во редакцијата, како и на припадниците на полицијата кои се обиделе да интервенираат, пред да успеат да избегаат со автомобил. Напаѓачите влегле во зградата и почнале да пукаат со автоматско оружје, извикувајќи „Алаху Акбар“ (Алах е голем). За време на нападот биле испукани околу 50 куршуми. Во текот на нападот загинале најмалку 12 луѓе, вклучувајќи и два припадници на полициските сили, како главниот уредник Стефан Шарбоније и тројца водечки карикатуристи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „En images : à 11 h 30, des hommes armés ouvrent le feu rue Nicolas-Appert“. Le Monde. 7 January 2015.
  2. „French police ID 3 suspects in attack on newspaper“. Newsday. 8 January 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]