Прозарт (награда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прозарт — книжевна награда за авторски придонес во развојот на книжевноста на Балканот. Наградата ја доделува издавачката куќа Икона од Скопје и се доделува на последниот ден на Меѓународниот литературен фестивал „Про-за Балкан“.

Лауреати[уреди | уреди извор]

Година Добиник Држава
2014[1] Даша Дрндиќ Хрватска
2015[2] Вида Огњеновиќ Србија
2016[3] Георги Господинов Бугарија
2017[4] Миљенко Јерговиќ Хрватска
2018[5] Светислав Басара Србија
2019

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наградата „Прозарт“ за хрватската писателка Даша Дрндиќ
  2. „Наградата „Прозарт" за 2015 ја доби Вида Огњеновиќ“. Република. 11 мај 2015 10:14 11:13. Посетено на 2018-10-28. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. „НАГРАДАТА „ПРОЗАРТ" ДОДЕЛЕНА НА АВТОРОТ ГЕОРГИ ГОСПОДИНОВ“. Локално. 25/05/2016 10:48. Посетено на 2018-10-28. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. Наградата „Прозарт“ оди кај Миљенко Јерговиќ
  5. Светислав Басара добитник на наградата „Прозарт“ на ПРО-ЗА Балкан