Прејди на содржината

Миљенко Јерговиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миљенко Јерговиќ
Miljenko Jergović
Миљенко Јерговиќ во Грац, ноември 2012 година
Роден/а28 мај 1966(1966-05-28)(58 г.)
Сараево, СФР Југославија
Занимањераскажувач, романописец и колумнист
Националностбосанскохерцеговско
Апсолвент наУниверзитет Сараево
Период1988–present
мрежно место
http://www.jergovic.com/

Миљенко Јерговиќ (бошњачки: Miljenko Jergović, хрватски: Miljenko Jergović), (Сараево, 28 мај 1966) – босанскохерцеговски и хрватски писател и новинар. Неговите дела се преведени на дваесетина јазици. Член е на хрватскиот и босанскохерцеговскиот центар ПЕН.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Јерговиќ е роден и израснал во Сараево каде дипломирал филозофија и социологија на Филозофскиот факултет на Универзитетот Сараево. Неговиот книжевен талент бил препознаен уште со неговата прва поетска збирка „Опсерваторија Варшава“ објавена во 1988 година, за која ја добил Горановата награда и наградата „Мак Диздар“. Подоцна објавува уште две збирки поезија. Во 1992 година почнал соработка со неделникот „Недељна Далмација“ како новинар и заменик-главен уредник. Во 1993 година се преселил во Загреб.

Творештво

[уреди | уреди извор]

Неговата прва, најпозната и најуспешна збирка раскази за хаотичниот секојдневен живот во завојуваната Босна и Херцеговина, „Сараевски Марлборо“, објавена во 1994 година, му обезбедила меѓународно признание. Делото било наградено со наградата за мир „Ерих-Марија Ремарк“ и наградата „Ксавер Шандро Ѓалски“. Оттогаш објавува раскази, есеи и романи со различна тематика, како и колумни и статии во бројни изданија на подрачјето на бившата Југославија.

 • Opservatorija Varšava, поезија, Загреб (1988)
 • Uči li noćas neko u ovom gradu japanski?, поезија, Сараево (1990)
 • Himmel Comando, поезија, Сараево (1992)
 • Sarajevski Marlboro, раскази, Загреб (1994)
 • Karivani, раскази, Загреб (1995)
 • Preko zaleđenog mosta, поезија, Загреб (1996)
 • Naci bonton, статии, критики, есеи, Загреб (1998)
 • Mama Leone, раскази, Зоро, Сараево (1999) ISBN 978-9958-589-43-0
 • Sarajevski Marlboro, Karivani i druge раскази, избрани раскази, Загреб, (1999) ISBN 978-953-188-104-9
 • Kažeš anđeo, drama, Загреб (2000)
 • Historijska čitanka 1, есеи, Загреб/Сараево (2001) ISBN 978-953-201-602-4
 • Hauzmajstor Šulc, поезија, Загреб (2001)
 • Buick Riviera, новела, Загреб (2002) ISBN 978-86-83897-49-0
 • Dvori od oraha, роман, Загреб (2003) ISBN 978-9958-717-64-2
 • Rabija i sedam meleka, избрани раскази, Сараево (2004) ISBN 978-9958-717-11-6
 • Historijska čitanka 2, есеи, Загреб/Сараево (2004) ISBN 978-953-201-892-9
 • Inšallah, Madona, inšallah, раскази, Загреб (2004) ISBN 978-9958-717-33-8
 • Dunje 1983, поезија, Загреб (2005)
 • Glorija in excelsis, роман, Загреб, (2005) ISBN 978-953-188-244-6
 • Žrtve sanjaju veliku ratnu pobjedu, статии, критики, есеи, Загреб, (2006) ISBN 978-953-188-233-0
 • Ruta Tannenbaum, роман, Загреб (2006) ISBN 978-953-188-237-8
 • Drugi poljubac Gite Danon, избрани раскази, V. B. Z., Загреб (2007) ISBN 978-953-201-662-8
 • Freelander, новела, Ајфелов мост, Сараево/Загреб (2007) ISBN 978-995-857-101-3
 • Srda pjeva, u sumrak, na Duhove, роман; Ренде, Белград (2009) ISBN 978-86-83897-71-1
 • Transantlantic mail, mejl prepiska sa Semezdinom Mehmedinovićem 2008-9, V. B. Z., Загреб, (2009) ISBN 978-953-304-078-3
 • Volga, Volga, новела, Наклада Љевак, Загреб (2009) ISBN 978-953-303-086-9
 • Роман o Korini, расказ, Rende, Белград (2010)
 • Otac, роман, Ренде, Белград (2010)
 • Загребačke kronike, новинарски хроники, колумни, фељтони, Библиотека XX век, Белград (2010)
 • Bosna i Hercegovina, budućnost nezavršenog rata (заедно со Иван Ловреновиќ), есеј, интервју, Загреб (2010)
 • Pamti li svijet Oscara Schmidta, проекти, скици, нацрти, Загреб (2010)
 • Psi na jezeru, роман, Загреб (2010)
 • Tango bal i druge раскази, izabrane раскази, Цетиње (2010)
 • Muškat, limun i kurkuma, есеи, Загреб (2011)
 • Izabrane pjesme Nane Mazutha, поезија, Цетиње (2011)
 • Mačka, čovjek, pas, раскази, Rende, Белград (2012)
 • Wilimowski - необјавен роман;
 • Rod, Фрактура, Запрешиќ (2013)
 • Tušta i tma, prepiska sa Svetislavom Basarom, Лагуна, Белград (2014)
 • Levijeva tkaonica svile, Фрактура, Запрешиќ (2014)
 • Сараево, plan grada - knjiga prva, Фрактура, Запрешиќ (2015)
 • Drugi krug, prepiska sa Svetislavom Basarom, Лагуна, Белград (2015)
 • Doboši noći, studija, Фрактура, Запрешиќ (2015)

На македонски јазик

[уреди | уреди извор]

Според книгата „Бјуик Ривиера“ во 2009 година бил снимен филмот „Бјуик Ривиера“ кој го режирал Горан Рушиновиќ, а сценариото било на Миљенко Јерговиќ и Рушиновиќ.[2] Заедно со српскиот писател Марко Видојковиќ во 2009 година пропатувале по автопатот „Братство и единство“ возејќи Југо во документарниот филм „Дуго путовање кроз историју, хисторију и повијест“.[3]

 • Награда на Друштвото на писателите на БиХ
 • „Награда Мак Диздар“ за поезија
 • „Горанова награда“ за поезија
 • „Награда Веселко Тенжера “ (1990) за новинарство
 • „Награда Ксавер Шандор Ѓалски “ (1994)
 • „Посебна мировна награда Ерих-Марија Ремарк на градот Оснабрик (1995)
 • Италијанска книжевна награда „Premio Grinzane Cavour“ за книгата „Мама Леоне“(2003)
 • Годишна награда на Матица хрватска за книжевност и уметност „Аугуст Шеноа“ за книгата „ Бјуик Ривиера“ (2002)
 • Награда Меша Селимовиќ за романот „Рута Таненбаум“ (2007)[4]
 • Награда Ангелус (2012)[5]
 • Награда за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот - Прозарт, (2017)[6]
 1. Миљенко Јерговиќ во Скопје со романот „Род“[мртва врска]
 2. Поврзница кон филмот „Бјуик Ривиера на imdb.com
 3. „Поврзница кон страницата на филмот на мрежното место на продуцентската куќа на филмот“. Архивирано од изворникот на 2012-04-06. Посетено на 2017-08-24.
 4. Članak Jergoviću nagrada "Meša Selimović" u dnevnom listu Danas 12.septembra 2007.
 5. Članak Jergoviću nagrada Angelus na sajtu seecult.org 21. oktobra 2012.
 6. Луцидниот критичар на денешницава Миљенко Јерговиќ добитник на наградата Прозарт

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]