Прејди на содржината

Пристаниште Пунат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воздушен поглед

Пристаниште Пунат Зума е туристичка дестинација која се наоѓа во близина на селото Пунат, Хрватска на островот Крк. Тоа е најголемото пристаниште во северниот дел на Јадранот. Островот е поврзан со копното на Хрватска со мост, кој директно се поврзува со автопат.Пристаништето е приближно половина час со автомобил од најблискиот аеродром со услуга за Источна Европа.

Пристаништето Пунат е првото хрватска пристаниште кое поседува ISO 14001 сертификат за одржување на животната средина и ISO 9001 за управување со квалитет.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]