Пристаниште Измир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пританиште Измир
Martine A in Izmir 20110708 c.jpg
Местоположба
ЗемјаTurkey
МестоКонак, Измир
Координати38°26′32″N 27°09′09″E / 38.44222° СГШ; 27.15250° ИГД / 38.44222; 27.15250Координати: 38°26′32″N 27°09′09″E / 38.44222° СГШ; 27.15250° ИГД / 38.44222; 27.15250
Податоци
Отворено1959
СтопанисувачТурски државни железници
СопсвеникТурски државни железници
ВидNatural
Копнена површина902,000 м2[1]
Вработени753 (2006)[1]
Главен извршен директорНихат Кајнар
Статистики
Дојдовни пловила 2,047 (2018)[2]
Годишна товарна тонажа 9,040,779 тони (2018)[3]
Годишен контејнерски обем 610,908 TEU (2018)[4]
Патнички сообраќај 9,172 (2017)[5]
Заработка383.2 милиони (2018)[6]

Пристаништето во Измир (турски: İzmir Limanı), алтернативно познато како пристаниште во Алсанџакпристаниште во Измир, Турција. Сместено е во Изамирскиот Залив.[7]

Историја[уреди | уреди извор]

Измир претставувал важно пристаниште на Отоманското Царство и првиот кеј бил изграден во 1869 година. Пристаништето е изградено помеѓу 1955 и 1959 година.[8] Негов прв оператор бил Турските државни железници. Во 1960 година било купено од ДенизБанк (државна банка одговорна за поморскиот бизнис). На 1 јануари 1989 година била вратена на Турските државни железници.[9] Во 2007 година пристаништето било приватизирано. Но, од правни причини приватизацијата била стопирана. Во март 2017 година, станало сестринско пристаниште на пристаништето во Мајами.[10] Во 2018 година пристанишната инфраструктура била вклучена во Турскиот суверен фонд.[11]

Технички детали[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на земјиштето е 902,000 м2.[1] Вкупната должина на кејот е 3.386 метри. Со оваа должина кејот служи за 18 брода. Просечната длабочина е 11 метри[12]

Бизнис[уреди | уреди извор]

Според бројките од 2018 година, бројот на морски пловни објекти кои го посетуваат пристаништето е 2.047. Вкупната големина на тргување во истата година изнесувало 9 милиони тони.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Baran, Hitay (June 2006). „İzmir Alsancak Limanı ve Özelleştirme Süreci“ (PDF). İzmir Chamber of Commmerce. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 September 2015. Посетено на 4 May 2018.Baran, Hitay (June 2006). "İzmir Alsancak Limanı ve Özelleştirme Süreci" (PDF). İzmir Chamber of Commmerce. Archived (PDF) from the original on 6 September 2015. Retrieved 4 May 2018.
 2. „Gemi İstatistikleri“. Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü. Архивирано од изворникот на 6 May 2018. Посетено на 6 May 2018.
 3. „Yük İstatistikleri“. Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü. Архивирано од изворникот на 7 May 2018. Посетено на 6 May 2018.
 4. „Konteyner İstatistikleri“. Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü. Архивирано од изворникот на 7 May 2018. Посетено на 6 May 2018.
 5. „Kruvaziyer İstatistikleri“. Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü. Архивирано од изворникот на 7 May 2018. Посетено на 6 May 2018.
 6. „İzmir Limanı'nın 'çekim' gücü artıyor“. Hürriyet. 20 March 2019. Посетено на 23 March 2020.
 7. „İzmir Limanı Nerede Haritası Umurbey Mh. Konak Izmir“. www.haritamap.com (турски). Посетено на 8 February 2019.
 8. Çiçek, Ümit (June 2006). „İzmir Limanı'nın Tarihsel Gelişimi“ (PDF). İzmir Ticaret Odası. Архивирано од изворникот (PDF) на 20 October 2016. Посетено на 4 May 2018.
 9. Oral, Ersel Zafer; Özerden, Ayhan (June 2010). „İzmir Alsancak Limanı'nda Yük ve Gemi Hizmet Olanaklarının Geliştirilmesi“ (PDF). İzmir Chamber of Commerce. Посетено на 4 May 2018.
 10. Şahbaz, Yusuf (16 March 2017). „İzmir Alsancak Limanı ile Miami Limanı kardeş liman oldu“. Anadolu Ajansı. Посетено на 4 May 2018.
 11. „Alsancak Limanı Varlık Fonu'na devredildi“. www.turkhabergazetesi.com (турски). Архивирано од изворникот на 2019-02-09. Посетено на 8 February 2019.
 12. „Chamber of Civil Engineers page (турски)[[Категорија:Статии со надворешни врски на турски]]“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-04-15. Посетено на 2021-04-14. URL–wikilink conflict (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]