Прејди на содржината

Приказната на слугинката (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Република Гилеад во филмот, базирано на знамето на САД

„Приказната на слугинката“ (англиски: The Handmaid's Tale) — американски филм од 1990 година, во режија на Фолкер Шлендорф (Volker Schlöndorff) по сценариото на Харолд Пинтер, засновано врз истоимениот роман на Маргарет Етвуд. Главните улоги ги толкуваат: Наташа Ричардсон, Феј Данавеј и Ејдан Квин. Филмот бил номиниран за наградата „Златна мечка“ на Берлинскиот филмски фестивал во 1990 година.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот се одвива во дистописки, контаминиран свет во која владее десничарска религиозна тиранија. Една млада жена, која е една од ретките плодни жени, станува сексуална робинка...

Наводи[уреди | уреди извор]