Предлошка:ISO 639 name gd

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Предлошка:ISO 639 name gla)

шкотски

Икона за документација Документација за предлошка

Употреба

Оваа предлошка е дел од збирот кој доделува кодови по ISO 639-1, ISO 639-2 и ISO 639-3 за имињата на јазиците. Ова особено се користи за ставање на статии во категоријата Категорија:Статии со текст на шкотски користејќи го кодот „gd“. Се користи во предлошката {{Gd}}-(шкотски) а можеби и во {{Gd}}.

Поврзано