Предлошка:Country data Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Предлошка:Country data Russia)
Padlock.svg

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Русија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Русија Наслов на главата статија (Русија)
flag alias Flag of Russia.svg Назив на сликата (File:Flag of Russia.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1991Flag of Russia (1991–1993).svgFlag of Russia 1991-1993.svg
navalNaval ensign of Russia.svgNaval Ensign of Russia.svg
air forceRussian Air Forces flag.pngRussian Air Forces flag.png

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Шаблон:Воено воздухопловство:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
РУС (преглед) Русија Русија
Руска Федерација (преглед) Русија Русија

Пример за употреба

  • {{знаме|Русија}} Русија
  • {{знамеикона|Русија}}Русија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Русија|1991}} Русија
  • {{знамеикона|Русија|1991}}Русија

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|РУС}}Русија
  • {{државнознаме|РУС}} Русија
  • {{знаме|РУС}} Русија

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: