Предлошка:Country data Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Padlock.svg

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите

  1. пренасочување Предлошка:Пвп на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Русија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Русија Наслов на главата статија (Русија)
flag alias Flag of Russia.svg Назив на сликата (File:Flag of Russia.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1991Flag of Russia (1991–1993).svgFlag of Russia 1991-1993.svg
navalNaval Ensign of Russia.svgNaval Ensign of Russia.svg
air forceRussian Air Forces flag.pngRussian Air Forces flag.png

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Шаблон:Воено воздухопловство:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
РУС (преглед) Русија Русија
Руска Федерација (преглед) Русија Русија

Пример за употреба

  • {{знаме|Русија}} Русија
  • {{знамеикона|Русија}}Русија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Русија|1991}} Русија
  • {{знамеикона|Русија|1991}}Русија

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|РУС}}Русија
  • {{државнознаме|РУС}} Русија
  • {{знаме|РУС}} Русија

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: