Предлошка:Country data Шпанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Шпанија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Шпанија Наслов на главата статија (Шпанија)
flag alias Flag of Spain.svg Назив на сликата (File:Flag of Spain.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1506Flag of Cross of Burgundy.svgFlag of New Spain.svg
1701Flag of Spain (1701–1760).svgBandera de España 1701-1748.svg
1748Flag of Spain (1760–1785).svgBandera de España 1748-1785.svg
1785Flag of Spain (1785–1873, 1875–1931).svgFlag of Spain (1785–1873, 1875–1931).svg
1873Flag of the First Spanish Republic.svgFlag of the First Spanish Republic.svg
1931Flag of the Second Spanish Republic.svgFlag of the Second Spanish Republic.svg
1938Flag of Spain (1938–1945).svgFlag of Spain (1938–1945).svg
1945Flag of Spain (1945–1977).svgFlag of Spain (1945–1977).svg
1977Flag of Spain (1977–1981).svgFlag of Spain (1977–1981).svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Поморското знаме на оваа земја е ист како државното знаме, што значи дека Шаблон:Морнарица го дава следново:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
ESP (преглед) Шпанија Шпанија

Пример за употреба

  • {{знаме|Шпанија}} Шпанија
  • {{знамеикона|Шпанија}}Шпанија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Шпанија|1506}} Шпанија
  • {{знамеикона|Шпанија|1506}}Шпанија

Употреба на алијас за пренасочување

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: