Предлошка:Country data Португалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Португалија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Португалија Наслов на главата статија (Португалија)
flag alias Flag of Portugal.svg Назив на сликата (File:Flag of Portugal.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1248PortugueseFlag1248.svgPortugueseFlag1248.svg
1385PortugueseFlag1385.svgPortugueseFlag1385.svg
1578Flag of Portugal (1578).svgFlag Portugal (1578).svg
1640Flag of Portugal (1640).svgFlag Portugal (1640).svg
1707Flag of Portugal (1707).svgFlag Portugal (1707).svg
1830Flag of Portugal (1830–1910).svgFlag Portugal (1830).svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Поморското знаме на оваа земја е ист како државното знаме, што значи дека Шаблон:Морнарица го дава следново:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
ПОР (преглед) Португалија Португалија

Пример за употреба

  • {{знаме|Португалија}} Португалија
  • {{знамеикона|Португалија}}Португалија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Португалија|1248}} Португалија
  • {{знамеикона|Португалија|1248}}Португалија

Употреба на алијас за пренасочување