Предлошка:Country data Обединето Кралство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Padlock.svg

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Обединето Кралство е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Flag of the United Kingdom.svg

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Обединето Кралство Наслов на главата статија (Обединето Кралство)
flag alias Flag of the United Kingdom.svg Назив на сликата (File:Flag of the United Kingdom.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1606Flag of Great Britain (1707–1800).svgUnion flag 1606 (Kings Colors).svg
naval-1707White Ensign of Great Britain (1707–1800).svgBritish-White-Ensign-1707.svg
naval-RFABritish-Royal-Fleet-Auxiliary-Ensign.svgBritish-Royal-Fleet-Auxiliary-Ensign.svg
naval-RMASBritish Royal Maritime Auxiliary Ensign.svgBritish Royal Maritime Auxiliary Ensign.svg
civilCivil Ensign of the United Kingdom.svgCivil Ensign of the United Kingdom.svg
governmentGovernment Ensign of the United Kingdom.svgGovernment Ensign of the United Kingdom.svg
navalNaval Ensign of the United Kingdom.svgNaval Ensign of the United Kingdom.svg
air forceAir Force Ensign of the United Kingdom.svgEnsign of the Royal Air Force.svg
armyFlag of the British Army.svgFlag of the British Army.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Шаблон:Воено воздухопловство:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за армијата што може да се користи со Шаблон:Армија:

  • {{армија|Обединето Кралство}} Британска армија
  • {{знамеикона|Обединето Кралство|армија}}Обединето Кралство

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
ОК (преглед) Обединето Кралство Обединето Кралство

Пример за употреба

Употреба на варијанта

Употреба на алијас за пренасочување

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: