Предлошка:Country data Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Padlock.svg

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Македонија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Македонија Наслов на главата статија (Македонија)
shortname alias Македонија (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias Flag of Macedonia.svg Назив на сликата (File:Flag of Macedonia.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1991Flag of the Socialist Republic of Macedonia (1963–1991).svgFlag of the Socialist Republic of Macedonia (1963–1991).svg
1992Flag of Macedonia (1992–1995).svgFlag of North Macedonia (1992–1995).svg

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
MKD (преглед) Македонија Македонија
Република Македонија (преглед) Македонија Македонија

Пример за употреба

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Македонија|1991}} Македонија
  • {{знамеикона|Македонија|1991}}Македонија

Употреба на алијас за пренасочување

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: