Предлошка:Country data Ирска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Padlock.svg

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите

  1. пренасочување Предлошка:Пвп на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Ирска е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Поврзано: Знаме на Ирска

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Ирска Наслов на главата статија (Ирска)
shortname alias Ирска (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias Flag of Ireland.svg Назив на сликата (File:Flag of Ireland.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1783Saint Patrick's Saltire.svgSt Patrick's saltire.svg
4provFour Provinces Flag.svgFour Provinces Flag.svg
4provFour Provinces Flag.svgFour Provinces Flag.svg
footballSaint Patrick's Saltire.svgSaint Patrick's Saltire.svg
rugby union[[File:{{{flag alias-rugby union}}}|40px|border]]{{{flag alias-rugby union}}}
hockey[[File:{{{flag alias-hockey}}}|40px|border]]{{{flag alias-hockey}}}
cricket[[File:{{{flag alias-cricket}}}|40px|border]]{{{flag alias-cricket}}}

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
IRL (преглед) Ирска Ирска
EIR (преглед)Предлошка:Country data EIRПредлошка:Country data EIR

Пример за употреба

  • {{знаме|Ирска}} Ирска
  • {{знамеикона|Ирска}}Ирска
  • {{државнознаме|Ирска}} Ирска

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Ирска|1783}} Ирска
  • {{знамеикона|Ирска|1783}}Ирска

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|IRL}}Ирска
  • {{државнознаме|IRL}} Ирска
  • {{знаме|IRL}} Ирска

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: