Предлошка:Country data Британска Индија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Предлошка:Country data Британска Индија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Британска Индија Наслов на главата статија (Британска Индија)
shortname alias Индија (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias British Raj Red Ensign.svg Назив на сликата (File:British Raj Red Ensign.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
Вицекрал[[File:{{{flag alias-Вицекрал}}}|40px|border]]{{{flag alias-Вицекрал}}}
naval-1928Naval Ensign of the United Kingdom.svg
navalFlag of Imperial India.svg
air forceAir Force Ensign of India (1945–1947).svg
armyEnsign of the Royal Indian Army Service Corps.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Предлошка:Морнарица:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Предлошка:Воено воздухопловство:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за армијата што може да се користи со Предлошка:Армија:

  • {{армија|Британска Индија}} Индиска армија
  • {{знамеикона|Британска Индија|армија}}Британска Индија

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
Британски Раџ (преглед) Британска Индија Индија

Пример за употреба

  • {{знаме|Британска Индија}} Британска Индија
  • {{знамеикона|Британска Индија}}Британска Индија
  • {{државнознаме|Британска Индија}} Индија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Британска Индија|Вицекрал}} Британска Индија
  • {{знамеикона|Британска Индија|Вицекрал}}Британска Индија

Употреба на алијас за пренасочување

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: