Предлошка:Country data Бразил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Padlock.svg

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Бразил е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Бразил Наслов на главата статија (Бразил)
flag alias Flag of Brazil.svg Назив на сликата (File:Flag of Brazil.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1822Flag of Brazil (1822–1870).svgFlag of the First Empire of Brazil.svg
1870Flag of Brazil (1870–1889).svgFlag of the Second Empire of Brazil.svg
1889Flag of Brazil (1889–1960).svgFlag of Brazil (1889-1960).svg
1960Flag of Brazil (1960–1968).svgFlag of Brazil (1960-1968).svg
1968Flag of Brazil (1968–1992).svgFlag of Brazil (1968-1992).svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Поморското знаме на оваа земја е ист како државното знаме, што значи дека Шаблон:Морнарица го дава следново:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
БРА (преглед) Бразил Бразил

Пример за употреба

  • {{знаме|Бразил}} Бразил
  • {{знамеикона|Бразил}}Бразил

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Бразил|1822}} Бразил
  • {{знамеикона|Бразил|1822}}Бразил

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|БРА}}Бразил
  • {{државнознаме|БРА}} Бразил
  • {{знаме|БРА}} Бразил