Предлошка:Слеани согласки со аудио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
слеани согласки
p̪f
ts
dz
ʈʂ
ɖʐ
ɟʝ
Онаму кајшто симболите се дадени во парови, „лев—десен“ претставува „безвучна—звучна“ согласка

Помош за МФА • легенда • Loudspeaker.svg помош со снимки • табела • основна табела • погл.