Предлошка:Област во Бугарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{{name}}}
{{{native_name}}}
Област
[[File:{{{image_map}}}|250px|Местоположба на {{{name}}} во Бугарија]]
Местоположба на {{{name}}} во Бугарија
Земја Бугарија
Гл. град{{{capital}}}
Општини{{{municipalities}}}
Управа
 • Управник{{{governor}}}
Површина
 • Вкупна1 км2 (0,4 ми2)
Население
 • Вкупно{{{population_total}}}
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Рег. табл.{{{license_plate}}}
Мреж. место{{{website}}}
{{{footnotes}}}
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Предлошкава се користи во страници за области во Бугарија.

Употреба[уреди извор]

Ова е празна предлошка со сите можни параметри.

{{Област во Бугарија
| name          =
| native_name       =
| image_skyline      =
| image_caption      =
| image_map        =
| latd = |latm = |lats = |latNS = N
| longd = |longm = |longs = |longEW = E
| coordinates_type    =
| coordinates_footnotes  =
| capital         =
| municipalities     =
| governor        =
| area_footnotes     =
| area_total_km2     =
| area_note        =
| elevation_footnotes   =
| elevation_m       =
| population_footnotes  =
| population_total    =
| population_as_of    =
| population_est     =
| pop_est_as_of      =
| population_note     =
| license_plate      =
| website         =
| footnotes        =
}}

Параметри[уреди извор]

 • name - Име на областа. Ако не наведете ништо, на ова место ќе стои името на страницата.
 • native_name - Името на областа на бугарски.
 • image_skyline - Име на податотека (слика) што ќе ја илустрира областа.
 • image_caption - Опис на сликата.
 • image_map - Име на податотека на обласната карта. Треба да се користи една од следниве:

 • latd - Географски координати на областа (географска ширина), latm минути, lats секунди
 • longd - Географски координати на областа (географска должина), longm минути, longs секунди
 • coordinates_type - Видете {{coord}}
 • capital - Име на главниот град на областа, со квадратни загради за врска.
 • area_total_km2 - Површина на областа во km². Користете неформатиран број (без запирки или точки).
 • population_total - Број на жители на областа. Користете неформатиран број (без запирки или точки).
 • population_as_of - Датум на пописот.
 • population_est - Проценето население.
 • pop_est_as_of - Датум на проценката за население.
 • municipalities - Број на општини во областа (во статијата треба да стои список).
 • license_plate - Бројот на регистарските таблички.
 • governor - Име на управителот на областа.
 • website - URL-адреса на мрежното место.
 • footnotes - Фусноти, ако има.

Пример[уреди извор]

Бургаска област
Област Бургас
Област
Местоположба на Бургаска област во Бугарија
Местоположба на Бургаска област во Бугарија
Земја Бугарија
Гл. градБургас
Општини13
Управа
 • УправникЉубомир Пантелеев
Површина
 • Вкупна7.748 км2 (2,992 ми2)
Население
 • Вкупно457.750
 • Густина59/км2 (150/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Рег. табл.A
AA (since 2008)
Мреж. местоwww.bsregion.org

Ова е пример за Бургаската област:

{{Infobox Bulgarian province
| name       = Бургаска област
| native_name   = Област Бургас
| image_map    = Oblast Burgas.png
| capital     = [[Бургас]]
| area_total_km2  = 7748
| population_total = 457750
| municipalities  = 13
| license_plate  = A<br />AA <small>(since 2008)</small>
| governor     = Љубомир Пантелеев
| website     = [http://www.bsregion.org/ www.bsregion.org]
}}

Поврзано[уреди извор]