Предлошка:НастЗемја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Намена[уреди извор]

Предлошкава е наменета за категории посветени на разновидни настани во поединечни земји.

Воедно, автоматски дава и кутивче за соодветна категорија на Ризницата, доколку постои таква.

Употреба[уреди извор]

Првиот параметар е за земјата, а вториот е за континентот на кој таа се наоѓа:

{{НастЗемја|Унгарија|Европа}} за да добиете Категорија:Настани во Унгарија

Параметар за членување[уреди извор]

Доколку земјата треба да биде напишана членувано, тогаш се додава и параметарот „|чл=“ во кој се внесува членуваниот облик на нејзиното име:

{{НастЗемја|Доминиканска Република|чл=Доминиканската Република|Северна Америка}} за да добиете Категорија:Настани во Доминиканската Република

Поврзано[уреди извор]

  • {{Појземја}} — за категории за нешта појавени во дадена земја, по години
  • {{Престземја}} — за категории за нешта кои престанале да постојат во дадена земја, по години