Предлошка:Држава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
  1. ПРЕНАСОЧУВАЊЕ Шаблон:Pp-template
{{{име на државата}}}
[[Слика:{{{знаме}}}|125px|Знаме на {{{кратко име}}}]] [[Слика:{{{грб}}}|90px|Грб на {{{кратко име}}}]]
[[Знаме на {{{кратко име}}}|Знаме]] [[Грб на {{{кратко име}}}|Грб]]


[[Слика:{{{слика карта}}}.png|250px|center|Положба на {{{кратко име}}}]]
Главен град {{{главен град}}}
Службен јазик {{{службен јазик}}}
Површина  
 - Вкупно {{{површина}}} km² ({{{површина поредок}}}.)
 - Вода (%) {{{вода}}}%
Население  
 - [[{{{година на пописот}}}]] {{{население}}} ({{{население поредок}}}.)
 - Густина {{{густина на население}}}/km² ({{{густина поредок}}}.)
Валута {{{валута}}}
Часовен појас UTC {{{временска зона}}}
НДД [[{{{домен}}}]]
Повикувачки број +{{{повикувачки број}}}