Прва одделна чета за воздушен напад „Белорусија“

Од Википедија — слободната енциклопедија
1-ва одделна чета за воздушен напад „Белорусија“
белоруски: 1-я асобная дэсантна-штурмавая рота «Беларусь»
украински: 1-ша окрема десантно-штурмова рота «Білорусь»
Активнапролет 2023 – денес
Земја Украина
Големинаоколу 30 луѓе
Мреж. местоТелеграмски канал

Прва одделна чета за воздушен напад „Белорусија“ (белоруски: 1-я асобная дэсантна-штурмавая рота «Беларусь»; украински: 1-ша окрема десантно-штурмова рота «Білорусь») — јуришна чета создадена од белоруски доброволци во рамките на 79-та бригада за воздушен напад на Украина. Единицата учествувала во Битката кај Маринка и се состоела од околу 30 лица.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]