Посањо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Посањо
Possagno
општина
Општина Посањо
Земја Италија
Регион Венето
Покраина Тревизо (TV)
Површина
 • Вкупна 12,1 km2 (47 sq mi)
Надм. вис. 335 m (1,099 ft)
Население (дек. 2004)
 • Вкупно 2.154
 • Густина 18/km2 (46/sq mi)
Демоним Посањоти
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 31054
Повик. бр. 0423
Мреж. место Матична страница
Кановиниот музеј (Museo Canoviano) посветен на животот и делото на Антонио Канова

Посањо (итал. Possagno) е место и општина во покраината Тревизо (регион Венето). Италија. Местото се наоѓа околу 60 km северозападно од Венеција и околу 35 km северозападно од Тревизо. На 31 декември 2004 г. местото броело 2.154 жители и зфаќало површина од 12,1 km².[1]

Посањо се граничи со следниве општини: Алано ди Пјаве, Кастелкуко, Кавазп дел Томба и Падерно дел Грапа.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Посањо е родно место на славниот вајар Антонио Канова (1757-1822). Најзначајна знаменитост во местото е Кановиниот храм (Tempio Canoviano) по нацрт на самиот Канова.

Демографски развој[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сета демографија и други статистики: ISTAT.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]