Порше Кајен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Порше Кајен (англиски: Porsche Cayenne) е луксузен кросовер со средна големина, спортски автомобил произведен од страна на германскиот производител на Порше во 2002 година, во северноамериканска продажба со почеток на 2003 година. Ова е првото возило со V8 мотор, изграден од Порше од 1995 година, кога Порше 928 бил прекинат. Тоа е исто така и првото возило со варијабилно возило од Порше и првиот Порше со четири врати. Од 2008 година сите мотори имаат директна технологија за вбризгување.

Втората генерација Кајен (Туп 92A) бил претставен на Саемот за автомобили во Женева во март 2010 година. Кајен ја споделувал својата платформа, рамка за куќиште, врати и електроника со сличниот Фолксваген Туарег и Audi Q7.

Прва генерација (2003-2010)[уреди | уреди извор]

Порше Кајен 3.6.
Порше Кајен С

Порше Кајен влегол на пазарот со мешани исчекувања. Меѓутоа, наскоро се покажало дека тоа е возило за перформанси меѓу СУВ и било пофалено за одличното ракување и моќните мотори.[1] На почетокот се состоел од C8 Cayenne S и Cayenne Turbo.

Основниот модел е напојуван од 3,2-L VR6 мотор кој произведува 250 metric horsepower (184 kW; 247 hp). Модификациите во издувниот колектор овозможуваат максимална моќност при 6.700 вртежи во минута. Забрзување од 0-60   mph (97   km / h) е прибл   7,5 секунди со рачниот менувач и 8,1 секунда со Tiptronic S. S се напојува со 8-цилиндричен мотор со систем за подмачкување и варијабилно време на валјакот. Таа произведува 340 metric horsepower (250 kW; 335 hp) и 310 pound-feet (420 N•m) на вртежен момент. Забрзување од 0-60   (97 км / ч) трае 7,1 секунда и максималната брзина е 150 miles per hour ([convert: unknown unit]).[2]

Кајен ГТС[уреди | уреди извор]

Порше Кајен Турбо.

ГТС се напојува со 405 metric horsepower (298 kW; 399 hp) 4.8 L V8 и има спортска суспензија и 21 инчи (533 mм) тркала. Тој е полесен од Кајен С и има аеродинамичен сет за телото. Порше Кајен ГТС има 100 км/ч[convert: unknown unit] време од 5,7 секунди. Исто така се нуди и рачен пренос со шест брзини.[3]

Кајен Дизел[уреди | уреди извор]

Порше продал дизел верзија на Кајен, со погон на 3.0-L V6 VW TDI мотор, од февруари 2009 година.[4] Моторот е оценет на 240 metric horsepower (177 kW; 237 hp) и 550 newton metres (410 lb•ft) на вртежен момент. Автомобилот беше откриен на саемот во Женева во 2009 година .[5] Дизелот може да забрза од 0-60   97 км / ч за 9,2 секунди.

Мотори[уреди | уреди извор]

модел период на производство мотор моќ
Cayenne 2003-2006 3,189 cubic centimetres (3.2 L; 194.6 cu in) VR6 250 metric horsepower (184 kW; 247 hp) at 6,000, 310 newton metres (229 lb•ft) at 2,500
Cayenne 2008-2010 3,598 cubic centimetres (3.6 L; 219.6 cu in) VR6 290 metric horsepower (213 kW; 286 hp) at 6,200, 385 newton metres (284 lb•ft) at 3,000
Cayenne S 2002-2006 4,511 cubic centimetres (4.5 L; 275.3 cu in) V8 340 metric horsepower (250 kW; 335 hp) at 6,000, 420 newton metres (310 lb•ft) at 2,500
Cayenne S Titanium Edition 2006 only 4,511 cubic centimetres (4.5 L; 275.3 cu in) V8 340 metric horsepower (250 kW; 335 hp) at 6,000, 420 newton metres (310 lb•ft) at 2,500
Cayenne S 2008-2010 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) V8 385 metric horsepower (283 kW; 380 hp) at 6,200, 500 newton metres (369 lb•ft) at 3,500
Cayenne S Transsyberia 2009 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) V8 405 metric horsepower (298 kW; 399 hp) at 6,500, 500 newton metres (369 lb•ft) at 3,500
Cayenne GTS 2008-2010 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) V8 405 metric horsepower (298 kW; 399 hp) at 6,500, 500 newton metres (369 lb•ft) at 3,500
Cayenne GTS Porsche Design Edition 3 2009-2009 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) V8 405 metric horsepower (298 kW; 399 hp) at 6,500, 500 newton metres (369 lb•ft) at 3,500
Cayenne Turbo 2002-2006 4,511 cubic centimetres (4.5 L; 275.3 cu in) twin turbo V8 450 metric horsepower (331 kW; 444 hp) at 6,000, 620 newton metres (457 lb•ft) at 2,250
Cayenne Turbo 2008-2010 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) twin turbo V8 500 metric horsepower (368 kW; 493 hp) at 6,000, 700 newton metres (516 lb•ft) at 4,500
Cayenne Turbo S 2006 4,511 cubic centimetres (4.5 L; 275.3 cu in) twin turbo V8 520 metric horsepower (382 kW; 513 hp) at 5,500, 720 newton metres (531 lb•ft) at 2,750
Cayenne Turbo S 2008-2010 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) twin turbo V8 550 metric horsepower (405 kW; 542 hp) at 6,000, 750 newton metres (553 lb•ft) at 2,250
Cayenne Diesel 2009-2010 2,967 cubic centimetres (3.0 L; 181.1 cu in) turbo V6 240 PS (176 KW; 237 hp) at 4,000, 550 newton metres (406 lb•ft) at 2,000

Втора генерација (2011-2017)[уреди | уреди извор]

Втората генерација на Porsche Cayenne била продадена во април-мај 2010 година како модел од 2011 година, со официјално деби на Саемот за автомобили во Женева во 2010 година. [ бара извор ]

Порше Кајен С.
Возило Модел
година
Оперативен мод ЕПА рејтинг на економичноста на горивото [6]
Комбиниран Град Автопат
Porsche Cayenne S E-Hybrid 2015 Електрична енергија</br> и бензин</br> (14   mi)
47   mpg-e</br> (69   kWh / 100   mi)
- -
Само бензин 22   mpg - -
Porsche Cayenne Diesel 2015 Само дизел 23   mpg 20   mpg 29   mpg
Porsche Cayenne S 2015 Само бензин 20   mpg 17   mpg 24   mpg
Порше Cayenne Turbo 2015 Само бензин 17   mpg 14   mpg 21   mpg

Мотори[уреди | уреди извор]

Model Production period Engine Power (PS, torque) at rpm Emissions CO2
Cayenne 2010-2014 3,598 cubic centimetres (3.6 L; 219.6 cu in) VR6 300 metric horsepower (221 kW; 296 hp) at 6,300, 400 newton metres (295 lb•ft) at 3,000 236 g/km
Cayenne 2014-2018 3,598 cubic centimetres (3.6 L; 219.6 cu in) VR6 300 metric horsepower (221 kW; 296 hp) at 6,300, 400 newton metres (295 lb•ft) at 3,000 215 g/km
Cayenne S 2010-2014 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) V8 400 metric horsepower (294 kW; 395 hp) at 6,00, 500 newton metres (369 lb•ft) at 3,500 245 g/km
Cayenne S 2014-2018 3,604 cubic centimetres (3.6 L; 219.9 cu in) twin turbo V6 420 metric horsepower (309 kW; 414 hp) at 6,000, 500 newton metres (369 lb•ft) at 1,350 223 g/km
Cayenne S Hybrid 2010-2014 2,995 cubic centimetres (3.0 L; 182.8 cu in) supercharged V6 333 metric horsepower (245 kW; 328 hp) at 5,250, 440 newton metres (325 lb•ft) at 3,000 193 g/km
Cayenne S E-Hybrid 2014-2018 2,995 cubic centimetres (3.0 L; 182.8 cu in) supercharged V6 PHEV 416 metric horsepower (306 kW; 410 hp) at 5,500, 590 newton metres (435 lb•ft) at 3,000 79 g/km
Cayenne GTS 2010-2014 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) V8 420 metric horsepower (309 kW; 414 hp) at 6,500, 515 newton metres (380 lb•ft) at 3,500 251 g/km
Cayenne GTS 2015-2018 3,604 cubic centimetres (3.6 L; 219.9 cu in) twin turbo V6 440 metric horsepower (324 kW; 434 hp) at 6,000, 600 newton metres (443 lb•ft) at 1,600 228 g/km
Cayenne Turbo 2010-2014 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) twin turbo V8 500 metric horsepower (368 kW; 493 hp) at 6,000, 700 newton metres (516 lb•ft) at 2,250 270 g/km
Cayenne Turbo 2014-2018 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) twin turbo V8 520 metric horsepower (382 kW; 513 hp) at 6,000, 750 newton metres (553 lb•ft) at 2,250 261 g/km
Cayenne Turbo S 2010-2014 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) twin turbo V8 550 metric horsepower (405 kW; 542 hp) at 6,000, 750 newton metres (553 lb•ft) at 2,250 270 g/km
Cayenne Turbo S 2015-2018 4,806 cubic centimetres (4.8 L; 293.3 cu in) twin turbo V8 570 metric horsepower (419 kW; 562 hp) at 6,000, 800 newton metres (590 lb•ft) at 2,500 267 g/km
Cayenne Diesel 2010-2011 2,967 cubic centimetres (3.0 L; 181.1 cu in) turbo V6 240 PS (176 KW; 237 hp) at 4,000, 550 newton metres (406 lb•ft) at 2,000
Cayenne Diesel 2011-2014 2,967 cubic centimetres (3.0 L; 181.1 cu in) turbo V6 245 metric horsepower (180 kW; 242 hp) at 4,000, 550 newton metres (406 lb•ft) at 1,750 189 g/km
Cayenne Diesel 2014-2018 2,967 cubic centimetres (3.0 L; 181.1 cu in) turbo V6 262 metric horsepower (193 kW; 258 hp) at 4,000, 580 newton metres (428 lb•ft) at 1,750 173 g/km
Cayenne S Diesel 2014-2018 4,134 cubic centimetres (4.1 L; 252.3 cu in) twin turbo V8 385 metric horsepower (283 kW; 380 hp) at 3,750, 850 newton metres (627 lb•ft) at 2,000 209 g/km

Трета генерација (2018-денес)[уреди | уреди извор]

Мотори[уреди | уреди извор]

Сите мотори на моделите од третата генерација се турбополначи.[7]

Модел Период на производство Мотор Моќност (PS, вртежен момент) при вртежи во минута Емисии CO </br> 22
Cayenne 2019- 2,995 cubic centimetres (3.0 L; 182.8 cu in) турбо V6 340 metric horsepower (250 kW; 335 hp) на 5.300-6.400, 450 newton metres (332 lb•ft) на 1.340-5.300 205 g / km
Cayenne E-Hybrid 2019- 2,995 cubic centimetres (3.0 L; 182.8 cu in) турбо V6 PHEV 462 metric horsepower (340 kW; 456 hp) на 5.300-6.400, 700 newton metres (516 lb•ft) на 1.340-5.300 78-72 g / km
Cayenne S 2019- 2,894 cubic centimetres (2.9 L; 176.6 cu in) двоен турбо V6 440 metric horsepower (324 kW; 434 hp) на 5.700-6.600, 550 newton metres (406 lb•ft) на 1.800-5.500 209 g / km
Cayenne Turbo 2019- 3,996 cubic centimetres (4.0 L; 243.9 cu in) близнак турбо V8 550 metric horsepower (405 kW; 542 hp) на 5.750, 770 newton metres (568 lb•ft) на 1.960 272-267 g / km
Cayenne Turbo S Е-хибрид 2019- 3,996 cubic centimetres (4.0 L; 243.9 cu in) twin турбо V8 PHEV 680 metric horsepower (500 kW; 671 hp) на 5.750, 850 newton metres (627 lb•ft) на 1.960 99 g / km

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2004 Porsche Cayenne Review“. JB car pages. Посетено на 2011-04-03.
  2. „2004 Porsche Cayenne Specs“. JB car pages. Посетено на 2011-04-03.
  3. „Porsche Cayenne GTS at the Chicago Auto Show“. Automoblog.net. 2008-02-15. Архивирано од изворникот на 2008-08-28. Посетено на 2010-10-03.
  4. Tan, Paul. „Porsche Cayenne TDI diesel in February 2009“. Paultan.org. Посетено на 2010-10-03.
  5. Abuelsamid, Sam (2009-02-19). „Geneva Preview: Porsche to publicly debut Cayenne diesel“. Autobloggreen.com. Посетено на 2010-10-03.
  6. U. S. Environmental Protection Agency and U.S. Department of Energy (2014-12-05). „Compare Side-by-Side - 2015 Porsche Cayenne S E-Hybrid, 2015 Porsche Cayenne Diesel, 2015 Porsche Cayenne S and 2015 Porsche Cayenne Turbo“. Fueleconomy.gov. Посетено на 2014-12-05.
  7. Porsche (2017-08-29). „World premiere of the new Cayenne in Zuffenhausen“. Porsche. Посетено на 2017-08-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 
   Ризницата има содржини поврзани со: