Портал:Антарктик/Вовед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
LocationAntarctica.png

Антарктик (од грчкиот збор ἀνταρκτικός, «спротивно од Арктик») е континент кој го опкружува Земјиниот Јужен Пол. Тоа е најладното место на Земјата и е скоро целосно покриен со мраз; сепак, тоа е и најголемата пустина во светот. Не треба да се меша со Арктикот, кој се наоѓа близу до Земјиниот Северен Пол на спротивната страна на планетата. Прочитајте повеќе