Прејди на содржината

Поликрат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поликрат со фараонот Амасис II (илустрација од 19 век).

Поликрат - старогрчки владетел.

Животопис[уреди | уреди извор]

Поликрат бил тиранин (старогрчки поим за апсолутен владетел) кој владеел со островот Самос во VI век п.н.е. Тој бил умен, но со деспотски карактер. Животот го загубил трагично во борба против Персијанците.[1]

Поликрат како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

  • „Прстенот на Поликрат“ (Der Ring des Polykrates) - песна на германскиот поет Фридрих Шилер.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fridrih Šiler, Knjiga poezije. Beograd: Rad, 1964, стр. 62.
  2. Fridrih Šiler, Knjiga poezije. Beograd: Rad, 1964, стр. 28-30.