Полв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Edible dormouse
7schlaefer.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Rodentia
Семејство: Gliridae
Потсемејство: Glirinae
Род: Glis
Brisson, 1762
Вид: G. glis
Биномен назив
Glis glis
(Linnaeus, 1766)
Edible dormouse range
Синоними [2]
  • Sciurus glis Linnaeus, 1766
  • Myoxus glis (Linnaeus, 1766)

Полв (науч. Glis glis) — животно од родот на глодарите, слично на верверица. Живее и во Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]