Полв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Edible dormouse
7schlaefer.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Rodentia
Семејство: Gliridae
Потсемејство: Glirinae
Род: Glis
Brisson, 1762
Вид: G. glis
Биномен назив
Glis glis
(Linnaeus, 1766)
Edible dormouse range
Синоними [2]
  • Sciurus glis Linnaeus, 1766
  • Myoxus glis (Linnaeus, 1766)

Полв (науч. Glis glis) — животно од родот на глодарите, слично на верверица. Живее и во Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Amori, G. et al. (2010). „Glis glis“. Црвен список на МСЗП - загрозени видови во 2008 година. МСЗП 2008. Вчитано на 9 October 2010.
  2. Carlo Violani & Bruno Zava. Carolus Linnaeus and the edible dormouse (PDF). „Hystrix“ том  6 (1–2): 109–115. doi:10.4404/hystrix-6.1-2-4020. http://www.wildernessbz.com/PDF_download/Teriologia/CAROLUS%20LNAEUS%20AND%20THE%20EDIBLE%20DORMOUSE%20It._J._Mammal.-1994-111.pdf.