Поглед во зеницата на сонцето

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Поглед во зеницата на сонцето“ (српскохрватски: Pogled u zjenicu sunca) - југословенски филм од 1966 година, во режија на Вељко Булајиќ. Главните улоги ги играат: Антун Налис, Велимир Бата Живоиновиќ и Фарук Беголи. Филмот спаѓа во почетоците на т.н. „авторски филм“ во Југославија, така што наместо епски замав, филмот ја прикажува драмата на неколку изолирани поединци. На Пулскиот фестивал, Налис бил награден со „Златна арена“ за најдобра машка улога, а филмот бил прикажан надвор од конкуренција и на Канскиот филмски фестивал во 1966 година.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Четворица партизани се одвојуваат од својата чета поради снежната бура. Тројца од нив се болни од тифус, а единствениот здрав меѓу нив настојува да ги доведе на сигурно...[2]

Наводи[уреди | уреди извор]