Побеснетите (филм од 1950)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Побеснетите (англиски: The furies) е американски филм (вестерн) од 1950 година, во режија на Ентони Мен, според сценариото на Чарлс Шни. Главните улоги ги играат: Барбара Стенвик, Волтер Хјустон, Вендел Кори и Џудит Андерсон. Филмот е снимен според романот на Нивен Буш.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот е прикажан судирот меѓу богатиот сточар Т. Ц. Џефордс (го игра Хјустон) и неговата сакана ќерка Ванс (ја игра Стенвик) која, исто како него, е личност со челична волја. Судирот меѓу нив започнал кога Џефордс во домот ја донел Фло Барнет (ја игра Андерсон), која сака да се омажи за него затоа што тој е богат, но Ванс ја нападнала со ножици...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]