Победници (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Победници е германски долгометражен игран филм од Доминик Граф од 1994 година. Сценариото го напишал Гинтер Шитер врз основа на идеи и модели на Бернд Швам, Клаус Мас и Питер Холвег.

Дејство[уреди | уреди извор]

Шефот на полицијата Карл Симон и неговите луѓе од специјалната оперативна единица на полицијата во Диселдорф се добро обучен и искусен тим. Една безобѕирна задача ги носи во хотел, каде што се среќаваат неколку членови на гангстерски синдикат. Но, пристапот не оди по планот: од присутните членови на мафијата е уапсен само еден, додека вториот е застрелан, а третиот побегнува.

Признанија[уреди | уреди извор]

Херберт Кнауп и Мерет Бекер ја добиле Баварската филмска награда за нивните улоги и биле номинирани за Германската филмска награда. Номинирани за Германската филмска награда биле и самиот филм, како и режисерот Доминик Граф. Од страна на Германската филмска и медиумска критика, филмот бил оценет како „особено вреден“.[1]

Литература[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]