Прејди на содржината

Доминик Граф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доминик Граф во 2011 година

Доминик Граф (роден на 6 септември 1952 во Минхен) е германски филмски и телевизиски директор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Доминик е син на глумечката двојка Роберт Граф и Селма Урфер. Тој учел во Макс-гимназијата во Минхен, а од 1969 до 1972 година престојувал во интернатот Стајн во Траун, каде што завршил средно училиште. Од 1972 до 1974 година студирал германистика и литература и музика во Минхен. Во 1974 година се откажал од првичната замисла за своето образование и се префрлил да учи на колеџот за телевизија и филм Минхен . Од тој момент тој е активен како изведувач, сценарист и пред сè како режисер. Од самиот почеток на неговото работење, Доминик работел и во телевизија. Во 2012 година по десетти пат ја освоил наградата Гримме, што го направило најуспешен и најпознат добитник на оваа телевизиска награда.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]