Плиоценски кинески гепард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плиоценски кинески гепард
Период: раниот и среден плеистоцен
Acinonyx kurteni BW.jpg
Плиоценски кинески гепард
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Ѕверови
Семејство: Мачки
Род: Гепарди
Вид: †Acinonyx
kurteni
Биномен назив
Acinonyx kurteni
Christiansen and Mazák, 2008

Плиоценски кинески гепард — исчезнат вид на гепарди, кој бил откриен во Кина[1] во 2008 година[2] и кој живеел во текот на плиоценот (пред 5.332 до 1.806 милиони години).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ancient Cheetah Fossil Points to Old World Roots?“. National Geographic Magazine. 29 декември 2008. http://news.nationalgeographic.com/news/2008/12/081229-cheetah-skull.html. посет. 5 јануари 2009 г. 
  2. Per Christiansen and Ji H. Mazák (13 јануари 2009 г). A primitive Late Pliocene cheetah, and evolution of the cheetah lineage. „PNAS“ том  106 (2): pp.512-515. doi:10.1073/pnas.0810435106. PMID 19114651. http://www.pnas.org/content/106/2/512.full.