Гепарди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гепард
Период: доцен плиоцен - денес
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: `Рбетници
Класа: Цицачи
Ред: Месојадци
Семејство: Мачки
Род: Acinonyx
(Brookes, 1828)

Гепарди (лат. Acinonyx) се род на цицачи од семејството Felidae. Овој род вклучува еден жив вид и други четири изумрени видови.

Видови[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  • Alfonso Arribas Herrera Vertebrados del Plioceno Superior terminal en el suroeste de Europa: Fonelas p-1 y el proyecto Fonelas — IGME, 2008, pp. 122,123