Плашица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плашица
AlburnusAlburnus1.JPG
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Зракоперки
Ред: Краповидни
Семејство: Крапови
Род: Плашица
Вид: Плашица
Биномен назив
Alburnus alburnus
(Linnaeus, 1758)

Плашица (науч. Alburnus alburnus) — вид на речна риба од семејството на краповите (Cyprinidae).

Таа има странично сплескано тело покриено со ситни крлушки. Крлушките се ситни и лесно отпаѓаат. Устата е горна и е завртена нагоре. Долната усна е малку подадена напред пред горната усна. Грбната перка започнува зад крајот на градната перка, а завршува пред почетокот на аналната перка. Опашната перка е длабоко засечена. Градните перки се долги и речиси достигнуваат до стомачните. Телото на плашицата од горната страна е сивозелено, додека странично е сребренесто. Бојата на стомачната страна е млечнобела. По страните се протега темносива тенка линија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]