Плантен ун Бломен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плантен ун Бломен
PlantenUnBlomenWasserspiele.JPG
Концерт
ВидЈавен парк
МестоХамбург, Германија
Површина0.47 км²
Создаден1930
СтопанисувачЛокално биро на
округот Хамбург-Мите
СтатусОтворен цела година

Плантен ун Бломен е јавен парк со големина од 47 хектари во центарот на Хамбург. Името е долногермански за растенија и цвеќиња.

Преглед[уреди | уреди извор]

Првото растение било платан, посаден од Јохан Георг Кристијан Леман во ноември 1821. Може да се види од влезот на паркот, близу железничката станица Хамбург-Дамтор.

Паркот е познат по неговите светлосни водени концерти, јавни театарски и музички изведби. Нема влезници. Во прилог на градините, постои и големо игралиште во јужниот дел на паркот. Ова го прави паркот популарно место во градот. Ја содржи старата ботаничка градина Хамбург.

Карта[уреди | уреди извор]

Преглед на паркот (октомври 2004)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°33′40″N 9°59′00″E / 53.56111° СГШ; 9.98333° ИГД / 53.56111; 9.98333