Пиемонтска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиемонтска Република
Repubblica Piemontese

1798–1799


Знаме

Пиемонтската Република (розово), опкружена со Француската Република и нејзините други сестрински републики во 1799 година
Главен град Торино
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Република
Историја
 -  Основана 10 септември 1798
 -  Замрела 20 јуни 1799

Пиемонтска Република (италијански: Repubblica Piemontese) — краткотрајна сестринска република која постоела помеѓу 1798 и 1799 година на територијата на Пиемонт за време на нејзиното воено владеење од страна на Првата Француска Република.