Петар Стојков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Петар Стојков бил македонски автор од крајот на XIX и почетокот на ХХ век. По потекло од Југоисточна Македонија (Марвашкиот крај, Серско и Неврокопско). Зачувани му се десетина книшки поезија, публицистички записи и политички коментари. Творел на бугарски јазик. Во своите книги се декларира како македонски патриот[1], кој е наполно свесен дека треба да се бори за слободата на својата татковина:

„Господа читатели, јас не сум побуден од писателски талент, ни од идеи за славољубие и среброљубие, ниту пак од никакви

други егоистични цели, но јас, како Македонец, го сметам тоа за мој свет долг – па го кревам гласот, мојот слаб глас, против свирепоста на гнилата Турција“.


Библиографија[уреди | уреди извор]

Објавени му се следниве одделни публикации:

 • Македонски поборник за слободата на Македонија (Софија, 1897),
 • Заштитна реч на Петар Стојков пред Софискиот окружен суд против господарот на кучешката престолнина во Цариград (Султанот Хамид) (Софија, 1898),
 • Смрт на враговите (Софија, 1898);
 • Клучот на македонската револуција (Софија, 1898),
 • Македонски бич (Софија, 1899),
 • Жална Македонија (Софија, 1899),
 • Кръсто Зарев войвода, Софија, 1899.
 • Потајностите на македонските дејци (Софија,1902),
 • Крвава Македонија (Софија,1904),
 • Крвава гробница (драма на марвашки дијалект, Софија, 1905),
 • Пирински напеви (две изданија, Софија, 1909).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Македонска енциклопедија. II (изд. прво.). Скопје: МАНУ. ISBN 978-608-203-024-2 Проверете ја вредноста |isbn=: checksum (help).