Перспектива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Зборот перспектива има барем три значења:

Клучната идеа што ги обединува овие типови на перспектива е дека човечкото искуство е тесно врзано со точката на гледиште на поединецот.